SEO Bloğum Genel Backlink Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Backlink Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

backlink analizi

Markalarını geliştirmek isteyen tüm işletmeler, web sitesinin ne kadar önemli olduğunu bilir. Gelişimin temelindeyse, SEO ve araçları yatmaktadır. Bu araçlardan backlink, doğru bağlantılarla sağlandığında web site trafiğinizi olumlu yönde etkileyecektir. 360 derece bir SEO için “Backlink analizi nedir? Nasıl yapılır?” gibi soruların yanıtlanması gerekir. İyi işlenmiş bir backlink içinse analiz ve ayrıntılı planlanma yapılması şarttır.

Web sitenize dair her şeyi tamamlamış olduğunuzda dahi gözden kaçan noktalar olabilir. Çoğu zaman etkisi göz ardı edilen backlink, bunlardan biridir. Düzenli yapılan backlink analizi, analizin yorumlanması ve geliştirilmesi ise atlanmaması gereken noktalardandır. Web sitenize hedef kitlenin trafik sağlamasına yardımcı olan backlink analiz yöntemlerine göz atmakta her zaman fayda vardır.

Backlink Nedir? Neden Önemlidir?

Sürekli değişen Google algoritması, web sitenizde neye dikkat etmeniz gerektiği konusunda dikkatli olmanızı işaret eder. Web site trafiğini arttıran araçlar arasında dönem dönem değişkenlik görülse de backlink önem sırasını kaybetmez. Bu sebeple backlinki iyi tanımak ve backlink analizini yapmak gerekir.

Backlink, web sitenizin diğer web sayfalarından aldığı bağlantılardır. Diğer bir tanımla, backlinki makalelere benzetmek mümkündür. Herhangi bir konu hakkında yazdığınız makalelerin altında yer verdiğiniz kaynakça, backlink olarak düşünülebilir. Atıfta bulunarak örnek vererek ve yönlendirerek diğer içeriklerle bağlantı kurmanızı sağlar. Bu noktada da önemi ortaya çıkmaktadır. Web siteniz, iyi veya kötü web sitelerinden backlink yönlendirmesi alabilir. Bunların önüne geçmek için de iyi bir analiz yapılmalıdır. Backlink analizi sayesinde yanlış olan backlinkler önlenerek sayfa trafiğinizi tıkayan parametrelerin önüne geçilir.

Backlink Analizi Nasıl Yapılır?   

Web site çalışmanızın her noktasında özenli olmanızda fayda vardır. Kaş yaparken göz çıkarma ihtimali olan backlinklerden uzak durmak için tercih etme sürecinde aceleci davranmamalısınız. İçeriğinize dair algınızı yükselten, markanızı konumlandıran içerikleri tespit ederek yönlendirmelerinizi bu noktalardan almaya özen gösterin. Sayfanıza dair ücretli veya ücretsiz backlinklerin analizi, yanlış giden adımları engeller. Peki, backlink analizi nasıl yapılır? Bu soruya vereceğimiz cevaplarla doğru adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

Backlink analizi, yardımcı araçlar sayesinde tamamlanır. Bu noktada önemli olan aracın güvenilirliği, verilerinin doğruluğu ve güncelliğidir. Sonrasında ise yapılacak hamlenin doğru belirlenmesi, web sitenize konumlandırılması gelir. Sitenize alacağız iyi ve olumlu linkler, organik site trafiğinizle büyüme grafiğinde paralel yönde ilerlemenizi sağlar. Bu araçlar sayesinde spam yönlendirmeleri belirlenir, yanlış yönlendirme eşleşmelerinin önüne geçer. Site sıralamanızı yükseltmek için dört koldan iyileştirme çalışması gerçekleştirilir.

Backlink Analizi Araçları

Yapılan SEO çalışmalarının gözle görülebilir yararları için backlink analizi asla atlanmamalıdır. Analiz içeriğinde bulunan alan adları, alan adlarının kalitesi ve linklerin türünü bilmek ikaz lambalarını yakacaktır. Bu ikazlar sayesinde yenileyerek, değiştirerek ve geliştirerek web sitenizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Bunun için en popüler backlink analiz araçlarına göz atın.

Ahrefs

ahrefs backlink analizi

Backlink analizleriniz için en fazla sayfa analizi yapan uygulamadır. Ücretli bir uygulama olsa da SEO hakkında aktardığı verilerle sağlıklı çıkarımlar yapmanızı sağlar. Ahrefs’ten yararlandığınızda web siteniz için ulaşabilecekleriniz şunlardır:

 • İçerik analizi ve anahtar kelime araştırması
 • Backlink değerlendirmeleri
 • Kendi alanınızda web site sıralamanız
 • Rakip backlink analizlerinin tüm birimleri
READ  Google Site Ekleme & Search Console Kaydı Nasıl Yapılır?

Yapacağınız Ahrefs taraması sonrasında tüm sekmeleri detaylı inceleyerek yol haritanızı oluşturmanız, ilerleyen SEO çalışmalarında sizlere yol gösterir. Detaylı backlink rakip analizinize buradan ulaşarak web sitenizin SWOT analizini çıkarabilirsiniz.

Semrush

semrush backlink analizi

Backlink çalışmalarının alt yapısında içerik kalitesi yatmaktadır. Kaliteli içerik ise uygun SEO metinlerine dayanır. Semrush aracı sayesinde konuya yönelik anahtar kelimeleri doğru analiz ederek içeriklerinizi şekillendirebilirsiniz. Backlink analizinde Semrush’tan yararlanabileceğiniz alanlar şunlardır:

 • Backlink analizinin detaylı dökümüne ulaşabilirsiniz.
 • SERP hareketlerini takip edebilirsiniz.
 • SEO stratejiniz için anahtar kelimeleri belirler.
 • Tıklanma oranlarını izleme imkanı bulursunuz.
 • Site trafik verilerine erişirsiniz.

Semrush Backlink analizleriniz için destek almayı tercih edebileceğiniz bir programdır. Aylık deneme imkanı sayesinde taleplerinizi karşılama oranını deneyimlersiniz.

Rakip Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip siteler ve markanızla alakalı diğer web siteleri, neden sizin web sitenizden daha üst sırada?  Web sitenizde geliştirilmesi gereken birim hangisi? Bu tarz soruları web sitenize çıplak gözle bakarak cevaplayamazsınız. Uzmanından yardım almanın yanında, doğru araçları kullanarak veri toplamanın da gerekliliği yadsınamaz. Backlink gibi sitenizi tehdit eden veya fırsatlar odağına döndüren bir başlıkta analizin önemi kaçırılmamalıdır. Rakip backlink analizi yaparak web sitenizin mevcut durumunu gözlemleyebilirsiniz. Peki, bu gözlemde nelere dikkat etmelisiniz?

 • Alanınızdaki rakipleri analiz etmelisiniz. Sonrasında sayfa düzeyinde analizi detaylandırmanız gerekir.
 • Farklı sitelere ait backlink analizlerini yorumlayın.
 • Site içeriğinizin başlıkları için odak anahtar kelime çıkarımlarında bulunun.
 • Rakip sitelerdeki backlink çalışmalarına göz atın.

Dikkatli yapılan bir backlink analizi stratejik bir planlamayı beraberinde getirir. Zaman alan bir çalışma gibi gözükse de yatırım aracı olarak görülmeli ve es geçilmemelidir.

Neden Rakip Backlink Analizi Yapmalıyız?

İnternet hayatı her ne kadar bilgisayar tuşuna, telefon kilitlerini açıp kapatmaya bağlı gözükse de oldukça bizimle. Gerçek hayatla bu kadar iç içe geçen bir alanı birbirinden ayrıştırmak artık imkansız. Tam bu noktadaysa internetteki varlığımızı, öz varlığımızla bağdaştırabiliriz. Nasıl gözükmek istiyoruz? Arama motoru sırasının neresinde yer almak istiyoruz? Öne çıkmak istediğimiz özelliklerimiz neler? Bu soruları marka, kişi temelinde düşündüğünüzde backlink ve SEO özlerine ulaşırsınız. Bu soruları özelden ziyade genele yayarak tartıştığınızda, backlink rakip analizine uzanır. Piyasadaki mevcut durumunuzu sizlere gösterir. İyi yaptığınız şeylerin takdirini, geliştirilmesi gereken noktaların eksikliklerini rakiplerinize bakarak anlayabilirsiniz.

Rakip Backlink Analizi için Araç Kullanmak Zorunlu mudur?

Zorunlu olmasa da gereklidir. Bu araçlar sayesinde saatlerce veri toplamakla uğraşmazsınız. Dakikalar içinde erişeceğiniz veriler, hareket planınızı hızlandırır.

Backlink Araçlarının Faydaları Nedir?

Backlink araçları sayesinde birden fazla ağa ulaşma imkanı bulursunuz. Birden fazla rakibin analiz edildiği ve sitenizin detaylı dökümünü görebildiğiniz araçlar, daha geniş bir bakış açısı sunar. Ulusal, uluslararası verilerin ışığında web sitenizin yönlendirmesini yapabilirsiniz.

Backlink Her Web Sitesi İçin Gerekli Midir?

Backlink sitenizin hedef kitlesine daha çabuk ulaşmasını sağlar. Bu yüzden sağlanan backlink bağlantıları SEO çalışmalarını desteklemesi için gereklidir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post