SEO Bloğum Genel Kaliteli ve Ücretsiz Backlink Alma Yöntemleri

Kaliteli ve Ücretsiz Backlink Alma Yöntemleri

Kaliteli ve Ücretsiz Backlink Alma Yöntemleri

Kaliteli backlink almak web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayan bir yöntemdir.

Backlink alımları SEO çalışmasının vazgeçilmez yöntemlerinden birisidir.

Bu sebeple arama motorlarında üst sıraya yerleşmek ve rakiplerinizi geride bırakmak istiyorsanız backlink alma yöntemi kullanmanız gerekir.

Üst sıralara yerleşmenin yanı sıra linkler sayesinde daha çok kişiye de ulaşmış olursunuz ve yaptığınız SEO çalışmalarında başarı elde edersiniz.

Ancak her siteden backlink almak kötü sonuçlar doğuracağından kaliteli backlinklere sahip olmak için bazı konulara dikkat etmeniz ve backlink alma tekniklerini kullanmanız gerekir.

Size önerdiğimiz yöntemleri kullanarak kaliteli backlinklerinizle arama motoru sonuç listesinde üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Backlink Nedir? Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Açmış olduğunuz WordPress siteye backlink almanız için kullanmanız gereken yöntemleri açıklamadan önce backlink nedir ve çeşitleri nelerdir? Cevaplandıracağız. Bu sayede backlinki daha iyi anlayarak siteniz için en doğru backlinkleri bulabileceksiniz. Backlink web sitenize farklı sitelerden link alma işlemidir. Bu sayede siteniz daha çok kişiye ulaşabilir.

WordPress siteleriniz için kullanabileceğiniz backlink çeşitleri ise şunlardır;

 • Dofollow Backlink: Genellikle Google tarafından verilen ve kaliteli olan backlinktir. Arama motoru tarafından linkiniz takip edilebilir.
 • Nofollow Backlink: Bu backlinkler spam olarak algılanır ve arama motorları tarafından takip edilmez.
 • Blog Backlink: Blog yorumlarından elde edebileceğiniz backlink çeşididir. Ancak blog sayfalarından ücretsiz link almanız zordur.
 • Profil Backlink: Bu backlink ise profil bölümlerinde yer alan linkleri ifade eder.
 • Tanıtım Yazısı Backlink: Bu tür ise tanıtım yazıları içinde yer alan backlinkleri ifade eder. Ancak burada aynı makale ile farklı sitelerden link almamaya dikkat edilmesi gerekir.

Bu backlink çeşitlerini kullanarak hazırlamış olduğunuz WordPress siteniz için backlink alabilir. Böylelikle sitenizin daha büyük kitleler tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca da Google ve Yandex gibi arama sonuçlarında üst sırada yer alabilirsiniz.

Kaliteli ve Ücretsiz Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir?

Kaliteli backlink almak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem vardır. Özellikle kaliteli backlinleri ücretsiz backlink veren sitelerden almak isterseniz size önereceğimiz yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Ancak biz bu yöntemlerden en iyilerini ve en fazla tercih edilenlerini anlatacağız;

 • Forum sitelerini kullanmak
 • Sosyal medya platformları kullanmak
 • Kaliteli backlink veren sözlük sitelerini kullanmak
 • Blog sitelerinden yararlanmak
 • Yorum yazmak ve misafir yazarlık yapmak
 • Rakip siteleriniz backlinklerinden yararlanmak
 • Site tanıtımı yapmak
 • WordPress site adınızın geçtiği siteleri kullanarak
 • Paylaşılabilen içeriklerinizi kullanarak
READ  Backlink Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yöntemlerden birisini veya birkaçını kullanarak backlink alabilir ve bu sayede de web sitenizi üst sıralarda görebilirsiniz. Bu yöntemleri kullanırken belirlediğiniz anahtar kelimedebacklink olmasına özen göstermelisiniz.

Ücretsiz Backlink Alma Yöntemlerinin Kullanılması

Kalite ve ücretsiz olarak backlink almak için kullanabileceğiniz yöntemleri belirttik. Ancak bu yöntemleri kullanabilmeniz için nasıl kullanabileceğinize dair bilgi sahibi olmanız gerekir.

Ücretsiz backlink alma yöntemlerinin kullanımına dair detaylar şunlardır;

 • Forum Sitesi Backlinkleri: Forum sitelerinde yayınlanan sorulara dair detaylı hazırladığınız içeriğinizin linkini sitede paylaşarak link alabilirsiniz.
 • Sosyal Backlinkler: Sosyal medya platformları site ve içeriklerinizi pazarlamak için kullanabileceğiniz alanlardandır. Özellikle Facebook, İnstagram ve Google + içerik pazarlama için idealdir ve Google’dan dofollow backlinkler alabilirsiniz.
 • Rakip Backlinkleri: Rakiplerinizin kullandığı backlinkleri araştırarak onların link aldığı platformlardan yararlanabilirsiniz. Bunun için backlinklerin kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Diğer yöntemler üzerinde de gerekli araştırmaları yaptıktan sonra yöntemin SEO çalışmasının olumlu olmasını sağlayacağına inanırsanız kullanabilirsiniz.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli backlink alarak hem sitenizin hem de firmanızın duyulmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bunu başarmak için backlink sitesi seçimine büyük önem vermelisiniz. Sizi veya sitenizi olumsuz yansıtacak backlinkler sizin insanlar tarafından olumsuz görünmenizi sağlayacaktır. Bu sebeple backlinkleri alırken bazı konularda dikkatli olmanız gerekir.

Dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

 • İlk dikkat etmeniz gereken doğal linkleri almaktır. Hazır satılan backlink paketleri size yarardan çok zarar getirir.
 • Sitenizle aynı dilde olan sitelerden link alın.
 • WordPress sitenizle benzerlik olan sitelerden backlink almaya özen gösterin.
 • Güvenilirliğine emin olduğunuz sitelerden link almaya önem verin.
 • Ayrıca insanlar tarafından benimsenen sitelerden backlink almaya dikkat edebilirsiniz.

Bu konulara dikkat etmediğiniz takdirde sitenizin olumsuz tanınmasına, takipçi kaybetmeye veya banlanmasına neden olabilirsiniz. Bunun için iyi bir araştırma yaparak backlink alacağınız sitelere karar vermelisiniz.

Kaliteli Backlink Almak Yarar Sağlar Mı?

Kaliteli backlink almak sitenizin tanınırlığını artırmak adına yarar sağlar. Aynı zamanda tercih edilen büyük firmalardan backlink almanız güvenirliliğinizi de kanıtlar.

Ücretsiz Backlink Alınabilir Mi?

Evet, ücretsiz backlink almak mümkündür. Ücretsiz olarak backlink veren siteler bulunmaktadır. Ancak öncesinde iyi araştırma yapmanız gerekir.

Sosyal Medya Backlink İçin Kullanılabilir Mi?

Sosyal medya backlink için ideal olan platformlardandır. Bu platformlarda link paylaşımı hızlı olacağından sitenin duyulması daha hızlı olur.

[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post