SEO Bloğum Genel WordPress Site Hızlandırma Optimizasyonu

WordPress Site Hızlandırma Optimizasyonu

Wordpress Site Hızlandırma Optimizasyonu

WordPress site hızlandırma hazırladıkları web sitelerinin Google aramalarında üst sıralarda yer almasını isteyen kişilerin yapabilecekleri bir işlemdir.

Eğer hazırladığınız sitenizin uzun süre yanıt vermemesinden ve bu sebeple Google’da üst sırada yer alamamaktan sıkıntılıysanız sizler için hazırladığımız site hızlandırma optimizasyonundan yararlanabilirsiniz. Web sitenizi optimize ederek üst sıralarda yer almanın yanı sıra insanların sitenizde daha fazla kalmasını sağlayabilirsiniz.

WordPress sitenizi optimize etmek için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • WordPress site hızınızı test edin
 • Sitenizdeki fazla tema ve eklentileri kaldırın
 • Css, html ve javascript optimize edin
 • Resimlerinizi optimize edin
 • Önbellek eklentisi ve içerik dağıtım ağı kullanın

Bu işlemlerin tamamını nasıl yapabileceğinize dair merak ettiklerinizi tek tek anlatmaya çalışacağız.

WordPress Site Hızlandırma İşlemleri

1. WordPress Site Hızınızı Test Edin

WordPress site hızlandırma için ilk olarak WordPress site hızınızı test etmeniz gerekir.

Bunun için site hızlarının test edilmesi için geliştirilmiş olan şu araçları kullanabilirsiniz.

 • Gtmetrix
Wordpress Site Hızlandırma

Bu araçlardan yararlanarak yaptığınız site hızı ölçümü sonunda araçlar site hızına dair bir rapor hazırlar. Bu rapora göre site hızlandırma çalışmaları yapabilirsiniz.

2. Sitenizdeki Fazla Tema Ve Eklentileri Kaldırın

WordPress sitelerinde tercih etmiş olduğunuz temalar veya daha önceden kullandığınız temalar sitenin yavaşlamasına sebep olabilirler. Bunun için web sitenizde yer alan tema ve eklentileri kaldırmanız gerekir. Bu sayede sitenizi yavaşlatan eklentilerden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca sitenizde var olan temayı değiştirerek daha hızlı ve SEO uyumlu temalara sahip olabilirsiniz. Bu sebeple web siteniz için SEO uyumlu WordPress temalarını bulmanız gerekir.

3. Css, Htmıl ve Javascript Optimize Edin

WordPress site hızlandırma adımlarından birisi de css, html ve javascript optimizesidir. Eğer sitenizin hızlı olmasını ve SEO uyumlu olmasını istiyorsanız bu işlemi yapmanız gerekir. Bu işlemde javascript, html ve css içinde yer alan boşluk ve dosya boyutlarını küçültürsünüz. Bu işlemi gerçekleştirmek amacıyla kullanabileceğiniz birkaç tane eklenti vardır.

Bu eklentiler şunlardır;

 • W3 Total Cache
W3 Total Cache Site Hızlandırma
 • Autoptimize
 • Wp Fastest Cache
 • Wp Super Cache
 • Wp Super Minify
 • Wp Rocket
READ  HTTP Durum Kodları Nelerdir?

Bu eklentilerden yararlanarak css veya html üzerinde yer alan dosyalarınızı sıkıştırarak daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Kodların daha az boyutta olması ise sitenin daha hızlı açılmasına ve yapılması gereken işlemlerin daha hızlı yapılmasına yardımcı olur.

4. Resimlerinizi Optimize Edin

WordPress site hızlandırma için yapabileceğiniz dördüncü adım ise resimlerinizi optimize etmektir. Web sitenizin kalitesini artırmak amacıyla çözünürlüğü yüksek olan resimleri kullanabilirsiniz ancak bu resimlerin boyutları da yüksektir.

Bu sebeple de kullanıldıkları sitenizinhızındaki düşüşe sebep olabilirler. Bunun için resimlerinizi optimize etmeniz gerekir. Resimleri optimize işlemini ise hazırlanmış eklentilerden yararlanarak yapabilirsiniz.

Bu eklentilerin isimleri şunlardır;

 • Wp Smush
 • Compress jpeg and png images
 • Regenerate Thumbnai ls
 • Smush Image Compression and Optimization

Bu eklentiler sitenizde yer alan resimlerinizin kalitesini düşürmeden boyutlarının küçültülmesini sağlar. Bu sebeple sitenizin yavaş açılma sorunu ortadan kalkar. Optimize ihtiyacını ortadan kaldırmak için ise sitenize yüklediğiniz resimleri png ve jpeg uzantılarıyla kaydedebilirsiniz.

5. Önbellek Eklentisini Ve İçerik Dağıtım Ağını Kullanın

WordPress site hızlandırma aşamaları arasında önbellek eklentisi ve içerik dağıtım ağını kullanmakta yer alır. Web sitenizin arama motorlarındaalt sıralarda kalmamasını istiyorsanız bu eklenti ve ağı kullanabilirsiniz.

Önbellek eklentisi (cache) web tarayıcının sürekli olarak kullandığı bilgilerin hafızada tutulmasını sağlar. Bu sebeple o bilgilere ihtiyaç duyulduğunda sunucunun meşgul olması gerekmez. Böylelikle WordPress sitesi daha hızlı çalışabilir. WordPress için kullanılabilecek ön bellek eklentileri ise Wp Rocket ve Wp Total Rache isimli eklentilerdir.

İçerik dağıtım ağı (cdn) ise WordPress sitesinde yer alan verilerin depolanmasını sağlar. Bu depolama işlemini verilerin türüne bağlı olarak veri depolama merkezleri üzerinden gerçekleştirir.

Bu sayede WordPress sitesine giren kişilerin tüm verilerin siteye yüklenmesini beklemesine gerek kalmaz. Sadece o kişiye hitap eden veriler yüklenir. Bu sayede de site gerekli verilerle dolmayarak kişilerin hızlı işlem yapmasını sağlar.

WordPress Site Hızlandırma İçin Sorular

WordPress Site Hızlandırma İşlemi Nasıl Başlar?

WordPress sitenizi hızlandırma işlemine başlamak için öncelikle web sitenizin hızını öğrenmelisiniz. Bu hıza bağlı olarak da hızlandırma işlemlerini yapabilirsiniz.

Resim Boyutları Site Hızını Düşürür Mü?

Yüksek çözünürlüğe sahip olan resimlerin boyutu sitenin daha yavaş çalışmasına neden olur. Bu sebeple resim optimizasyonu gereklidir.

WordPress Sitesi Tema Değişimi İle Hızlanır Mı?

WordPress temalarından bir kısmı sitenin yavaş açılmasına dolayısıyla da hızının düşmesine sebep olur. Yapılacak tema değişikliğiyle sitenin hızlanması sağlanabilir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post