SEO Bloğum Genel SEO Anahtar Kelime Bulucu Araçları

SEO Anahtar Kelime Bulucu Araçları

SEO'da Anahtar Kelime Bulucu Araçları Nasıl Kullanılır

SEO anahtar kelime bulucu araçlar internet ortamında web sitenizin görünür olmasını sağlayacak anahtar kelimeleri bulmanıza yarayan araçlardır. Anahtar kelimeler web sitelerinizin ya da sayfalarınızın içeriğinin tanımlayıcılarıdır.

Bu sebeple de hazırladığınız web site içeriğine uygun olacak anahtar kelimeleri bulmanız gerekir. Doğru anahtar kelimeyi bularak SEO uyumlu olan sitelere sahip olabilirsiniz. Bu sebeple içeriğinize en uygun anahtar kelimeleri seçmeniz gerekir.

Bu amaçla da hazırlanmış olan anahtar kelime araçlarını kullanarak kolay bir şekilde sitenize uygun olacak anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Anahtar kelime bulmak için kullanabileceğiniz pek çok ücretli ve anahtar kelime aracı vardır.

Bu araçlarla long tail (uzun kuyruklu) veya short tail (kısa kuyruklu) anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Anahtar kelime bulmak için kullanabileceğiniz araçlardan birkaç tanesini ve araçların kullanımlarına dair bilgilerini anlatmaya çalışacağız.

Ücretsiz Anahtar Kelime Bulma Araçları Nelerdir?

SEO anahtar kelime bulucu çeşitleri iki ana gruba ayrılırlar. Bunlar ücretsiz anahtar kelime bulma araçları ve ücretsiz anahtar kelime bulma araçlarıdır. Ücretsiz anahtar kelime araçları ücretsiz olarak kullanım sitenize ve makalelerinize SEO uyumlu anahtar kelimeler bulmanızı sağlayan araçlardır.

Araçlar;

Ücretsiz SEO Araçları
 • Google Keyword Planner: Araç anahtar kelimelerin bulunması amacıyla en fazla tercih edilen araçtır. Bu araç sayesinde anahtar kelime bulma, anahtar kelime hacmi, tıklanma oranı gibi bilgiler öğrenebilirsiniz.
 • Ubersuggest: Anahtar kelime seçimi için en fazla tercih edilen ve kullanımı kolay olan araçlardandır. Belirlediğiniz anahtar kelimeyi yazıp arama yaparsanız anahtar kelimenizin durumunu ve benzer kelimeleri bulabilirsiniz.
 • Keysearch: Keysearch aracı da ücretsiz kullanılan bir araçtır. Ücretsiz olarak üye olup araç kullanılmaya başlanabilmektedir.

SEO çalışmalarınıza uygun olacak doğru anahtar kelimeleri bulmak isterseniz bu araçlardan birisini tercih ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ücretli Anahtar Kelime Bulma Araçları Nelerdir?

Anahtar kelime bulucu araçlar arasında ücretli olan araçlarda vardır. Bu araçlara belirli bir ücret ödeyerek hedef kitlenize daha kolay ulaşabileceğiniz anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Bu araçlar;

Ücretli SEO Araçları
 • SeoMonitör: Ücretli olan araçlarındandır. Ayrıca bu araçlarla anahtar kelime bulmanın yanı sıra SEO için gerekli olan diğer işlemlerinizi de yapabilirsiniz.
 • SemRush: Anahtar kelime bulmanıza yardımcı olan bu araçla kelimenin aylık ne kadar arandığını, cpc değerini ve anahtar kelime türevlerini görebilirsiniz.
 • Ahrefs: Bu keyword aracının geniş bir filtreleme özelliği vardır. Bu sayede web siteniz için ideal olan anahtar kelimeyi SEO uyumlu olacak şekilde bulabilirsiniz.
READ  Wordpress Tema Yükleme

Gibi araçları üye olup ücretlerini ödeyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz anahtar kelimelerin takip işlemlerini de bu araçlarla yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Bulucu Araçlar Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelime bulucu araçların nasıl kullanıldığı web siteleri için ilk defa anahtar kelime planlayıcı kullanacak olan kişilerin en fazla merak ettiği sorulardandır.

Anahtar kelime bulucu araçların kullanımına dair bilgiler şunlardır;

 • Araçların web siteleri üzerinden üye olarak araçları kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Bu araçlar sayesinde siteniz için en uygun anahtar kelimeyi en kısa sürede bulabilirsiniz.
 • Ücretli olan araçların 30 günlük deneme sürümlerinden faydalanarak beğendiğiniz takdirde satın alabilirsiniz.
 • Dijital pazarlama için ideal olan araçlardır ve bu araçlarla bulduğunuz kelimeler sayesinde daha çok müşteriye ulaşabilirsiniz.
 • Bir anahtar kelime bulduysanız o kelimeyi araçlarda aratarak aranma hacmini ve tıklanma oranlarını öğrenebilirsiniz.

Ücretli veya ücretsiz olan araçlar kolay kullanılabilen araçlardır. Bu sayede teknik bilginiz olmadan da araçları kullanarak anahtar kelime bulabilirsiniz.

Google Keyword Planlayıcı Aracının Kullanımı

SEO çalışmalarının başarılı olması için gerekli olan anahtar kelimeleri bulan araçlardan birisi de Google Keyword Planlayıcı aracıdır.

Yaygın olarak kullanılan bu aracı anahtar kelime seçimlerinde kullanmak isterseniz şu adımları izlemeniz gerekir;

 • Aracı Google Adwords hesabıyla kullanabilirsiniz. Bu sebeple hesabınız varsa giriş yapın yoksa yeni bir hesap açın.
 • Google Adwords hesabına giriş yaptıktan sonra ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan Ayarlar bölümüne tıklayın.
SEO Anahtar Kelime Bulucu
 • Daha sonra ise Anahtar Kelime Planlayıcı butonuna tıklayın. Tıklamanın ardından karşınıza “Anahtar kelimeleri bul” ve “Arama hacmi ve tahminleri alın”
 • seçenekleri çıkar.
 • Bu iki seçenekten birisini tıklayarak anahtar kelime fikrinizi yazarak Başla tuşuna basın. Bu bölüme kelime öbeklerini, URL’leri veya işle ilgili kelimeler yazabilirsiniz.
Google Keyword Planlayıcı Kelime Bul
 • Yaptığınız aramanın ardından sonuç sayfasına ulaşırsınız.
 • Anahtar kelime sonuç sayfasında anahtar kelimenin tıklanma sayısı, rekabeti, aylık arama sayısı ve reklam gösterim payı oranlarını görebilirsiniz.
Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Aramanızın sonuçlarını inceleyerek arama hacmi ve rekabet oranı gibi verilerden yola çıkarak en yüksek orana sahip olan anahtar kelimeyi seçebilirsiniz.

Anahtar Kelime Bulma Araçlarının Ücreti Var Mıdır?

Siteniz için en uygun anahtar kelimeyi bulmak amacıyla ücretli araçları tercih ederseniz ücret ödemeniz gerekir. Ancak ücret ödemeden arama yapabileceğiniz ücretsiz araçlarda vardır.

Anahtar Kelime Bulma Araçlarında Hangi Veriler Yer Alır?

Araçlarda genel olarak anahtar kelimenin arama hacmi, tıklanma sayısı, rekabet oranı ve aylık trafik tahmini bilgileri yer alır. Veriler araca bağlı olarak değişebilir.

Ücretsiz Olarak Kullanılan Araçlar Nelerdir?

SEO’ya uygun anahtar kelimelerin bulunması için ücretsiz kullanılabilen araçlar Google Keywords, Keysearch ve Ubersuggets araçlarıdır.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post