SEO Bloğum Genel WordPress Siteyi Taşıma

WordPress Siteyi Taşıma

Wordpress Site Taşıma

WordPress siteyi taşıma, WordPress üzerinden yönettiğiniz web siteleri bir hosting üzerinde bulunur. Açtığınız web sitesinin bulunduğu hosting ve hosting firmasıyla bir sorun yaşamanız durumunda web siteniziyeni bir hosting şirketine taşımanız gerekir. Bu durunda WordPress sitenizi taşıyabilmek adına bir takım yöntemleri denemeniz gerekir.

WordPress siteyi taşıma işlemiiçin geliştirilmiş olan yöntemleri kullanarak web sitenizi önce yedekleyip sonrasında da yeni hosting adresine taşıyabilirsiniz.

WordPress web sitenizi taşımak için kullanabileceğiniz yollar şunlardır;

 • Cpanel üzerinden web siteyi taşımak
 • Eklentiler aracılığıyla web siteyi taşımak
 • Ftp üzerinden web siteyi taşımak

Bu üç yöntemi kullanarak WordPress sitesini taşıma işlemini nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağız. Size anlatacağımız yöntemleri eksiksiz uygulayarak taşıma işlemini sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz.

Cpanel Üzerinden Web Siteyi Taşımak

WordPress siteyi taşıma için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi cpanel üzerinden siteyi taşımaktır. Bunun için öncelikle web sitenizin yedeğini almanız gerekir.

Cpanel üzerinden web sitenizi taşımak ve yedeklemek için yapabileceğiniz işlemler şunlardır;

 • İlk olarak web sitenizi yedeklemeniz gerekir. Bunun için sırasıyla Cpanel/Dosyalar/Dosya Yöneticisi’ne ulaşın.
Wordpress Siteyi Taşıma İşlemi
 • Dosya Yöneticisi üzerinden ise public.htm dosyasına çift tıklayın ve açılan sayfada tüm dosyaları seçin ve kopyalayın.
 • Ardından sırasıyla Compress /Sıkıştır/Zip Arşivi ve Compress File(s) butonuna tıklayın.
 • Web sitenizin yedeklemesinin ardından veritabanı yedeklemesi yapmanız gerekir. Bunun içinde Cpanel/PhpMyAdmin/ilgili veritabanı ve Dışa Aktar butonuna tıklayın. Bu sayede veritabanını yedeklemiş olursunuz.
 • Daha sonra yeni hosting hesabınıza cpanelde bir veritabanı oluşturun.
 • İlk olarak yedek veritabanınızı yeni veritabanınıza yükleyin.
 • Veritabanının yüklenmesinin ardından ise Cpanel/Dosyalar/Dosya Yöneticisi yolunu izleyerek yedeklediğiniz siteyi yükleyin. Yüklemeyi onayladığınızda açılan sayfada yükleme yerine public.html yazın ve onaylayın.
Cpanel Üzerinden Web Siteyi Taşımak
 • Site yükleme işleminin ardından Dosya Yöneticisi’ne girerek wp config.php bölümüne girin. Bu bölümde yer alan Database.Name bölümüne veritabanınızla ilgili bilgileri yazarak kaydedin.

Bu kayıt işlemi sayesinde web sitenizi yeni hosting adresiniz üzerine yüklemiş olursunuz. Site adınızı arama motoruna girdiğinizde sitenizi görme imkanı elde edebilirsiniz.

READ  Wordpress Site Hızlandırma Optimizasyonu

Ftp Üzerinden Web Siteyi Taşımak

WordPress siteyi taşıma için kullanabileceğiniz ikinci yol ftp programını kullanmaktır. Ftp programını kullanarak WordPress sitenizi taşımak için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • İlk olarak FTP programınız yoksa bilgisayarınıza programı indirin.
 • Programı çalıştırarak hosting hesabınıza bağlanın. Windows hosting kullanımı yapıyorsanız bağlandığınız hesapta yer alan httpdocs klasörüne girin ve dosya içinde yer alan tüm dosyaları bilgisayarınıza indirin.
 • Web sitenize ait veritabanını da bilgisayarınıza indirin.
 • Bu işlemin ardından yeni hosting panelinizin yardımıyla web siteniz için yeni bir veritabanı oluşturun.
 • Oluşturduğunuz yeni veritabanına kullanıcı belirledikten sonra eski veritabanı bilgilerinizi yeni veritabanınız içine aktarın.

Bu işlem sonrasında ise ftp programı ile yeni hosting hesabınıza bağlanın. Sonrasında da indirdiğiniz eski hosting web sitesi dosyalarınızı httpdocs içerisine atın ve kaydedin.

Eklentiler Aracılığıyla Web Siteyi Taşımak

WordPress siteyi taşıma için kullanabileceğiniz son yöntem ise eklentilerden yararlanmaktır. Bunun için WordPress için geliştirilmiş olan site taşıma eklentilerini kullanabilirsiniz.

Sitenizi taşımak için kullanabileceğiniz WordPress eklentileri ve özellikleri şunlardır;

 • All-in-One WP Migration: Bu eklenti Türkçe desteğe ve ücretsiz kullanıma uygun bir site taşıma eklentisidir. Bu eklenti WordPress’in 3.3 sürümünde ve daha yüksek sürümlerinde kullanılır.
 • Migrate Guru: WordPress site taşıma eklentisi çeşitleri arasında migrate guru da vardır. Bu eklenti tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen bir eklentidir.
 • Wp Migrate DB: Eklenti wordpress 3.6 ile üst sürümlerde kullanılabilir. Ücretsiz kullanımı mümkündür.
 • Dublicator: Eklenti wordpress 4.0 ve üzeri için uygundur. Türkçe dil desteği olmayan eklentinin ücretsiz versiyonu vardır.

WordPress sitenizi taşımak için bu eklentilerden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Bu eklentiler sitelerin taşınma işlemini parça parça veya tamamen yapabilmektedir.

WordPress Siteyi Taşıma Mümkün mü?

WordPress sitesini taşımak mümkündür. Bu taşıma işlemi cpanel, ftp ve eklentiler aracılığıyla yapılabilir.

WordPress Site Taşıma Eklentileri Ücretli Mi?

WordPress sitenizi taşımak için kullanabileceğiniz site taşıma eklentilerinin ücretsiz versiyonları vardır.

WordPress Siteyi Taşıma İçin Yedekleme Şart Mı?

WordPress sitesini taşımak istiyorsanız veritabanı ve web sitesi yedeklemesi yapmanız gerekir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post