SEO Bloğum Genel Deep Linking (Derin Linkleme) Nedir?

Deep Linking (Derin Linkleme) Nedir?

deep linking nedir

Deep linking, web sitelerinde ve mobil uygulamalarda, doğrudan bir sayfaya ulaşmak istediğimizde kullandığımız bağlantılardır. Somut örnekler verdiğimizde bu kavramı net bir şekilde anlayacaksınız. Öncelikle web sitelerini ele alalım.

Arama motorlarına herhangi bir kelime yazdığınızda karşınıza çıkan web sayfaları, doğrudan bu bilgileri içeren sayfalardır. URL kısmında, web sitesi ile birlikte sayfa adı yer alır. İşte, bir web sitesinin sayfasına direkt ulaşmayı sağlayan süreci, derin linkleme sağlar.

Derin linkleme kullanılmadığını varsayalım ve ne işe yaradığı hakkında bilgi vermeye devam edelim. Bu link çeşidi olmasaydı, bilgi almak istediğiniz web sitesine girmeniz gerekirdi. Yine, web sitesinde yönlendirme olmayacağından sayfalarını ziyaret ederek bilgilere ulaşmak için çaba sarf etmeliydiniz.

Sayfalara direkt yönlendirme yapan linkler, web sitelerinde ve uygulamalarda farklı şekilde kodlanır. Bu nedenle mobil uygulamalar ayrı olarak incelenmelidir. Ancak deep linking mantığı, bu uygulamalarda da aynı şekildedir. Örneğin telefonunuzda Instagram uygulaması varsa, web adresine tıkladığınızda “Uygulama ile Aç” seçeneği açılır. Bu buton, sizi doğrudan uygulama sayfasına, hatta aradığınız gönderiye götürür.

Instagram, Twitter, Linkedln gibi sosyal platformlarda mutlaka bir gönderiyi arkadaşlarınıza iletmişsinizdir. Gönderilen link, derin linktir ve arkadaşınızı direkt olarak ilgili sayfaya yönlendirir. Derin link kullanılmadığında ise arkadaşınız o uygulamaya sahip olmalı, uygulama içerisinde ilgili gönderiyi kendi çabalarıyla bulmalıdır.

Bu içerikte derin linkleme hakkında merak edilen tüm sorulara net bir şekilde yanıt vereceğiz. İlk olarak derin link hakkında bilinmesi gereken iki önemli etken var:

  • Deep linking çeşitleri
  • Mobil deep linking

Her ikisi için de işinize yarayacak en önemli bilgileri derledik.

derin linkleme nedir

Deep Linking Türleri Nelerdir?

Derin linkler, kullanıcı açısından büyük avantajlar sağlamakta ve günümüzde dijital pazarlama alanında önemli bir yer tutmaktadır. Türlerinden bahsetmeden önce kısaca nasıl işlediğine değinelim. Bu linkler, genel ana linkin uzantısı gibi görünür. Kullanıcıyı, spesifik bir sayfaya yönlendirdiği için zaman kazandırır. SEO kriterlerine göre bir web sitesinin her sayfasında verilere yoğunlaşmak ve sayfaların bulunabilirliğini kolaylaştırmak gerekir. Şimdi deep linking türleri ve nasıl işlediklerine daha detaylı bakalım:

Traditional (Geleneksel) Deep Linking

Bu linklerin mantığı, uygulama URL adresinin temel alınmasıdır. Bir uygulama içerisinde yer alan içeriklere ulaşmaya çalıştığınızda, uygulama mutlaka telefonunuzda yüklü olmalıdır. Aksi takdirde deep linking çalışmaz ve uygulama sayfasına yönlendirilmezsiniz.

Gecikmeli Deep Linking

Geleneksel deep linking işleyişinden bahsederken uygulamaya sahip olmanız gerektiğini söylemiştik. Eğer uygulamaya sahip değilseniz, indirmek için yönlendirilebileceğiniz çeşitli linkler de kullanılır. İnternet linklerine benzerlik gösteren gecikmeli deep linking, yine uygulama URL’si üzerinden erişim sağlanmasına imkan tanımaktadır.

İnternet kullanıcıları, bir bilgiye veya hizmete ulaşmak için uygulama kullanmıyorsa, linke tıkladığında App Store veya Google Play Store açılır. Böylece uygulamalar indirilebilir ve istenen bilgiye indirme işlemi ardından ulaşılabilir.

READ  Site İçi Arama Motoru Optimizasyonu

Bağlamsal Deep Linking

Derin link çeşitlerini anlatırken gelenekselden başlamamız ve gecikmeli hakkında bilgiler vermemiz gerekiyor. Çünkü ikisi hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, bağlamsal deep linki daha iyi anlayacaksınız. Bağlamsal deep linking, diğer iki derin linkleme türlerinin özelliklerini içerir. Hem kullanıcılar hem de uygulama geliştiricileri, bu linklerle birçok avantaja sahip olmaktadır.

App Deep Linking Nedir?

Mobil uygulamalar, internet sitelerinden farklı bir işleyişe sahiptir. Herhangi bir uygulama içerisindeki bilgiye, web sitelerinin sayfalarında ulaştığımız kadar hızlı ve kolay ulaşamıyoruz. Hatta bazı durumlarda doğrudan uygulama edinmemiz ve üyelik oluşturmamız isteniyor.

Örneğin Facebook, sosyal paylaşım ağı olmakla birlikte kullanıcılarına çevrimiçi mesajlaşma imkanı sunar. Üyelik oluşturduğunuzda, diğer kullanıcılardan gelen mesajları görmek ve yanıtlamak için “Facebook Messenger” uygulamasını indirmeniz zorunludur. Bu uygulamaya arama motorları üzerinden ulaşmanız mümkün olsa da kullanmanız mümkün değildir.

Mobil uygulamalarda deep linking (derin linkleme) mantığı, bu örnekle daha iyi anlaşılabilir. Uygulamalar, derin linklerle arama motorlarına indekslenmektedir. Böylece arama sonuçlarında görünür hale gelirler ve tıklandığında kullanıcıyı ilgili sayfalara yönlendirirler.

  • Gelin birlikte telefonumuzun arama motoruna “Messenger” yazarak App deep linki yakından inceleyelim:
deep linking örnek
  • Burada karşınıza doğrudan “App Store” sayfasıyla birlikte Messenger web adresi çıkıyor. Biz Messenger web adresini seçerek devam edelim.
deep linking messenger
  • Gördüğünüz gibi web sitesine giriş yapsanız da uygulamaya sahip değilseniz, mesajlaşma aracını kullanamıyorsunuz. Şimdi “App Store’dan indirin” butonuna tıklayalım.
deep linking messenger örnek
  • Burada açılan link, mobil uygulamalar için indekslenen uygulama deep linkidir. “Aç” sekmesine tıkladığınızda App Store uygulaması şu şekilde açılacaktır:
deep linking facebook messenger

Eğer uygulama telefonunuzda yüklü olsaydı, link “uygulama ile aç” şeklinde karşınıza çıkacaktı. “Aç” butonuna tıkladığınızda ise uygulamaya direkt giriş yapacaktınız. Mobil uygulamalarda kullanılan deep linking, tam olarak bu şekilde işler.

Deep Linking Avantajları

Derin linkler, internet kullanıcıları için rahat bir gezinme ortamı oluşturur. Bir uygulamaya, web sayfasına veya bilgiye doğrudan ulaşmak, zaman tasarrufu sağlar. İnternet ortamındaki rekabetin büyüklüğü düşünüldüğünde, her web sitesi hızlı olmak durumundadır. Kullanıcılar, web sayfalarına doğrudan erişim sağlamak varken bir siteyi gezmek ve içerisinden bilgi aramakla meşgul olmayı tercih etmezler.

Öte yandan mobil uygulama geliştiricileri için deep linking son derece avantajlıdır. Uygulama içerisinde yer alan her sayfa, derin linklerle arama motoruna indekslenebilir. Böylece uygulama tanınmıyor olsa da arama sonuçlarında görünür hale gelir. Kullanıcılar, uygulamayı indirebilecekleri mobil marketlere doğrudan ulaşır ve indirme sayısında artış olması sağlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Deeplink Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde uygulamalar URL şeması sunduğu için kolaylıkla derin linkler oluşturulabilir.

Deep Link Çeşitlerinden Hangisi Daha Avantajlı?

Daha kapsamlı ve pratik olarak kullanılan bağlamsal deep linking son derece avantajlıdır.

Deep Linking’in SEO’ya Etkisi Var mı?

Evet, internet kullanıcılarının web sayfalarına kolaylıkla erişim sağlaması, organik trafiği artırır ve daha iyi sıralamalar almanızı sağlar.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

Wordpress Tema Yükleme

WordPress Tema YüklemeWordPress Tema Yükleme

WordPress tema yükleme işlemi WordPress web sitesine sahip olan kişilerin sitelerinin görünümlerini değiştirmek amacıyla yaptıkları bir işlemdir. Bir WordPress web siteniz varsa sitenizin sahip olduğu temadan sıkılabilirsiniz veya tema kaynaklı