SEO Bloğum Genel Performans Pazarlama Nedir?

Performans Pazarlama Nedir?

performans pazarlama nedir

Performans pazarlaması, son dönemlerde çok daha önemli bir hale geldi. Bu nedenle birçok işletme, konuyla ilgili sıkça araştırma yapmaktadır. Siz de markanızın büyümesi için konuyu araştırıyorsanız, şuan doğru yazıyı okuyorsunuz. İçeriğimizde “Performans pazarlama ne demek?” sorusuna yanıt vermekle birlikte çeşitleri ve ölçütleri gibi değerli konulara değineceğiz. Dijital ortamdaki çalışmalarınız için konunun temelleri hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Performans Pazarlama Ne Demek?

Performans pazarlama; markaların, işletmelerin veya kişilerin, ölçülebilir sonuçlarla çalışmalar yaptığı bir pazarlama stratejisidir. Markanızın yükselmesi için çok önemli bir detaydır. Doğru bir stratejiyle gerçekleştirilen çalışmalar, çeşitli kanallar aracılığıyla yapılır. Şeffaf bir şekilde yapılması gereken çalışmalar, ilerideki planlarınızı daha iyi bir şekilde yönlendirilmesini sağlar.

Gelişen teknolojiyle birlikte pazarlamayla ilgili daha fazla bilgiye sahip olabiliyoruz. Çünkü performans pazarlama, pazarlama stratejilerinizi çeşitli kanallar aracılığıyla ölçmeye yardımcı olur. Analizler sonucunda ortaya çıkan raporlara göre kampanyalarınızı optimize edebilir veya güncelleyebilirsiniz. Bütçenizi de bu sayede daha doğru şekilde yönlendirebilirsiniz. Performans pazarlamayla ilgili kendinize uygun bir stratejiyi belirleyebilirsiniz.

Performans Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Hedefiniz, siteniz üzerinden abone sayınızı arttırmak, satış yapmak, beğeni almak gibi pek çok davranışı içerebilir. Bunun için çeşitli çalışmalar yapmalı, analiz ve raporları göz önüne almalısınız. Söz konusu performans pazarlama çeşitleri olduğunda, birçok seçeneğiniz olduğunu bilmelisiniz. Aşağıdakiler, istekleriniz için gerçekleştirebileceğiniz çalışmaları içermektedir:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Organik sonuç alabileceğiniz ve markanızı yükseltmek için size yardımcı olacak önemli bir çalışmadır. Doğru bir strateji izlendiğinde uzun zaman arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Böylece tıklanma sayısı artar ve sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz. Site içi ve dışı yapılan çalışmalarla istediğiniz gibi sonuçlar alabilirsiniz. Yine, başarılı bir SEO çalışması %50 gibi büyük bir oranda hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEM ise arama motorlarına verilen ücretli reklamları içermektedir. Ücretli reklam vererek hızlı dönüşüm alınabilir. Araştırmalara göre PPC, PPI gibi arama ağı reklamları %4 oranında tercih edilmenizi sağlar.

Görüntülü Reklam Ağı (GDN)

Web site sayfalarında gezen kullanıcılar için hazırlayabileceğiniz bir kampanyadır.

Sosyal Medya Reklamları

Facebook Ads gibi araçlarla sosyal medya üzerinden hedef kitlenize reklam vermenizi sağlar.

performans pazarlama çeşitleri

Kullanıcı Deneyimi Pazarlaması

Çeşitli araçlarla kullanıcı deneyimini görerek isteklerine uygun çalışmalar yapmanızdır.

Remarketing

Yeniden pazarlama olarak bilinen Remarketing markanızın web sitesini ziyaret eden kullanıcıları hedef alır.

Affiliate Marketing

Satış ortaklığı ile doğrudan satış yapabileceğiniz bir kampanyadır. Bloggerlarla, influencerlarla anlaşarak komisyon ödemesiyle tanıtım ve satış işlemi yapılabilir.

Programatik Reklamcılık

Kaliteli ve doğru içeriği, zamanında hedef kitlenize ulaştırmanızdır. Yazılımlar üzerinden gerçek zamanlı çalışmalar yürütülür.

Doğal Reklamcılık

Çeşitli platformlarda var olan içerikleri, okuyucuya fark ettirmeden yönlendirmektir.

Yukarıdakilerden ihtiyacınıza yönelik uygun çalışmayı gerçekleştirebilirsiniz. SEO ile organik sonuçlar alarak başarınızı arttırabilirsiniz.

performans pazarlama ölçütleri

Performans Pazarlama Ölçütleri Nelerdir?

Markanızın bilinirliği açısından çeşitli ölçütlere dikkat etmeniz gerekir. Performans pazarlama için SEO çalışmaları yaptığınızda anahtar kelime, site hızı, sayfa dışı SEO’ya önem vermelisiniz. Ölçülebilir bir çalışma olan SEO ile sitenizi arama motorunda üst sıralara çıkarabilirsiniz. İster satış ister abone hedefiniz olsun SERP sonucunda ilk sayfada yer almak, her zaman artı sağlar.

Performans pazarlama stratejiniz için SEM gibi SEO sonuçları da ölçülebilir. Google’ın sunduğu araçlarla çalışmalarınızın başarısını görebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin en çok neyi tercih ettiğini görebilirsiniz. Ortaya çıkan raporlar doğrultusunda ileride sitenize farklı içerikler yükleyebilirsiniz. Bu pazarlama ölçütüyle gelecek planlarınızı daha doğru şekilde yapabilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi pazarlama faaliyetlerinde SEO %50 oranında etkilidir.

READ  Google Bağlantı Reddetme Aracı (Disavow Tool)

Performans Pazarlama Nasıl Yapılır?

Teorik olarak aşina olduğunuz performans pazarlama pratikte nasıl yapılır? Bunu örnekler vererek daha anlaşılır hale getirelim. Mesela, bir yıldan beri işletmekte olduğunuz bir çocuk giyim mağazanız olduğunu düşünelim. Haliyle daha fazla satış yapmak ve sadık müşteriye ulaşmak isteyeceksiniz. Bunun için performans pazarlama stratejisiyle hareket etmek istiyorsanız, son derece önemli bilgilere değineceğiz.

Önceliğiniz, sitenizle ilgili gerekli çalışmaları yapmak olmalıdır. Sayfaların hızlı açılması, kullanıcı deneyiminin olumlu olması için önemlidir. Ancak burada bitmeyecek olan çalışmalarınız için web sitenizdeki bilgileri kontrol etmelisiniz. Mutlaka şu sorulara odaklanmalısınız: “Fiyatlar güncel mi?” “Hala tüm ürünleri satıyor musunuz?” Bu konuda bir eksiklik varsa hemen optimize etmelisiniz.

Daha sonra SEO çalışmalarınızı gerçekleştirmenin vakti gelecek. Doğru anahtar kelimeleri seçerek kaliteli ve özgün içerikler üretmelisiniz. İçeriğiniz için uygun görselleri kullanmayı da unutmamalısınız. Bunun dışında site dışı SEO çalışmalarına önem vermelisiniz. Sosyal medya platformları bu noktada çok önemlidir. Google, sosyal medyaya önem verdiği için burada markanızı tanıtmalısınız. Site dışı SEO’nun önemli bir çalışması ise backlink vermektir.

Başarılı bir SEO çalışması, ülkemizde en çok tercih edilen Google arama motorunda hedefinize ulaşmak için değerlidir. Bunun yanı sıra PPC, görüntülü reklam gibi kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

İhtiyacınıza uygun olarak yapacağınız çalışmaları ölçmelisiniz. Unutmayın, analiz yapmadığınız takdirde çalışmalarınız şuan başarılı olsa bile gelecekte sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Düzenli ve doğru bir stratejiyle hedefinize ulaşabilirsiniz.

Verimli Bir Performans Pazarlama için Neler Yapılmalıdır?

Bu başlığımız altında performans pazarlama için nelere dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz. Aşağıdaki aşamaları izleyerek stratejinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz:

  • Öncelikle ölçülebilir hedefler belirlemelisiniz.
  • Rakiplerinizi ve ulaşmak istediğiniz kitleyi analiz etmelisiniz.
  • Reklam kampanyası yapacaksanız pazarlama kanalını seçmelisiniz.
  • SEO ve SEM gibi çalışmalarınızı gerçekleştirmelisiniz.
  • Çeşitli analiz araçlarıyla sonuçlarınızı ölçmelisiniz.

Yukarıdaki aşamalarla başarılı bir performans pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer önemli konu, performans pazarlamanın süreklilik istediğidir. Planlarınızı oluştururken bu bilgileri aklınızdan çıkarmamalısınız. Müşterileriniz, ortaklarınız veya çalıştığınız ajansla, uzun vadeli ilişkiler kurmayı başarabilirsiniz. Amacınız doğrultusunda çalışmalarınızın verimliliğini bir sonraki planlarınızla çok daha verimli hale getirebilirsiniz.

Performans Pazarlama Faydaları Nelerdir?

Gayeniz her ne olursa olsun performans pazarlama, etkili bir sonuç almak için çok önemlidir. Şimdi, bahsi geçen pazarlama stratejisinin faydalarına aşağıdaki maddelerde değineceğiz:

  • En güzel özelliği, %100 ölçülebilir olmasıdır. Dönüşümlerinizi hangi alandan aldığınızı çok net şekilde görebilirsiniz.
  • Kampanyalarla birlikte sonuçlar için ödeme yapabilirsiniz.
  • Ulaşılması zor kitlelerle, SEO çalışması sayesinde bağlantı kurabilirsiniz.
  • Çalışmalarınızı, aldığınız sonuçlara göre optimize edebilir veya güncelleyebilirsiniz.
  • Harcamalarınızı daha kolay şekilde takip edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi geleneksel pazarlamanın aksine performans pazarlama, birçok arttı sağlar. Belirli konularda dikkatli olduktan sonra ilerleyen aşamada yeni hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili uzmanlığınız yoksa bir ajansla anlaşarak çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Böylece verimli ve etkili stratejiler için ajansınızla birlikte hareket edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Performansa Dayalı Pazarlama Nedir?

İşletmenizin daha fazla kitleye ulaşması için ölçülebilir reklam ve tanıtımlar yapmasıdır. SEO çalışmaları, görüntülü reklamlar, sosyal medya reklamları, bu pazarlama yöntemine örnek olabilir. İhtiyaca göre bütçeyi kontrol ederek yapılabilecek faaliyetleri de kapsar.

Dijital Performans Pazarlama Nedir?

İnternet dünyasında yürütülen reklam ve tanıtım çalışmalarıdır. Geleneksel pazarlamayla kıyaslandığında daha iyi ölçülebilir. Bu nedenle stratejilerin dinamik olarak belirlenmesine olanak tanır.

Performans Pazarlama için Nasıl Çalışmalar Yapılır?

SEO, SEM, sosyal medya reklamları gibi çalışmalar, performans pazarlama stratejileri içinde bulunmaktadır. İhtiyacınıza yönelik olarak farklı reklam kampanyaları oluşturulabilir. SEO çalışmaları ise müşteri kazanmak ve satış arttırmak isteyenler için önemlidir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post