SEO Bloğum Genel 301 Yönlendirmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi

Bilgiye ve hizmete erişimin bir numaralı adresi web siteleri. Bu doğrultuda sayfaların bulunabilir olması, ziyaretçilerin bu hizmete erişmesinin ön şartı. Öte yandan çeşitli nedenler ile hata veren ya da değiştirilmesi gereken sayfalar olabiliyor. Bu noktada sayfanın SEO kapsamında değerini kaybetmemesi için başvurulan yaygın bir yöntem olarak 301 yönlendirmesi karşımıza çıkmaktadır.

301 yönlendirmesi, eski URL’lerin yenileri ile değiştirilmesi ve sayfanın kalıcı olarak başka bir sayfaya taşınması anlamına geliyor. Aynı zamanda 301 kodu kullanılarak sayfa taşındığı zaman eski URL’nin geçerli olmadığı görünür hale gelir.

301 Hata Kodu Nedir?

301 kodu, bir web sunucusunun tarayıcıya gönderdiği kodlar arasında yer alır. Web sitesinin ya da sayfanın URL’si taşındıktan sonra bu değişikliğin bildirilmesi gerekir. 301 kodu ile sayfanın kapasitesi yeni URL’ye aktarılmaktadır.

Sayfanın taşınması için kullanabilen çok sayıda kod bulunur. Öte yandan 301 kodunun kullanılması en sürdürülebilir ve güvenli yöntemler arasında sayılıyor. Öyle ki SEO uzmanları, web sitesinin sıralama kaybetmemesi için birçok durumda 301 kodu ile yönlendirmeye başvurur. Bu nedenle yönlendirme kodları arasında 301 kodu çok sık kullanılmaktadır. İyi bir planlama ile kodun kullanımı sonrası yeni URL eski SEO kapasitesinde tutulabilmektedir.

301 Yönlendirmesi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Bugüne kadar internet kullanıcılarının neredeyse tümü “Sayfa bulunamadı” hatası ile karşılaşmıştır. Sayfanın bulunamaması bütün web siteleri için zarar doğurabilir. Fakat kimi web siteleri için sayfanın yokluğu ciddi olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Örneğin, bir e- ticaret sitesi için ürün sayfasına ulaşılamıyor olması demek ticaret kapasitesinin doğrudan azalması demek. Bu durumda satış yapılamaz ve müşteri büyük olasılıkla aynı ya da benzer bir ürün için farklı bir web sitesine yönelir. Hal böyle olunca sayfanın yeniden yönlendirilmesi hayat kurtarıcı bir hamle olacaktır.

Ticaret sitelerinin yanı sıra bilgi üreten web sayfaları ya da bloglar için sayfaya bir kere ulaşamayan ziyaretçinin bir daha aynı web sitesini deneme oranı düşmektedir. Bu noktada web sitesinin içeriği fark etmeksizin bulunamayan sayfaların yönlendirilmesi gerekliliği oldukça önemli.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi, en özet şekli ile tarayıcının sunucuya gönderdiği yeniden taşıma kodudur. Kodun kullanımı ile arama motorları eski URL’yi yeni URL ile birleştirilmiş farz eder. Sonuçta, eski bağlantı adresi sistemde mevcut olsa da kendi başına kullanılabilen bir link olmaktan çıkar. Girilen URL, sayfanın taşındığı URL’ye yönlendirilir. 301 yönlendirmesi;

  • Tek bir sayfa,
  • Web sitesinde yer alan birden fazla link,
  • Web sitesinin bütün sayfalarının toplu halde taşınması gibi seçenekler ile yapılabilmektedir.

301 kodu ile yönlendirme yapmaya karar verdiyseniz, fakat nasıl yapacağınızdan emin değilseniz birbirinden farklı seçenekleriniz bulunur. Bu noktada PHP, HTML, WordPress ile 301 yönlendirmesi gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz. Sayfanız için hangi yöntemin daha faydalı olduğunu hepsinin artı ve eksilerini değerlendirdikten sonra belirleyebilirsiniz.

READ  SEO Web Site Analiz Nasıl Yapılır?

.htaccess ile 301 Yönlendirmesi

.htaccess ile 301 yönlendirmesi yapmak en sık tercih edilen yöntemlerden biri. Bu yöntem ile yönlendirme yapabilmek için sunucunun kullandığı yazılımın uygun olması gerek. Apache çalıştıran sunucular ve Linux paketinde bu nedenle tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. .htaccess ile yönlendirme yapmak için .htaccess dosyası üzerinde düzenleme yapmanız gerek. Bu sırada tam dizimi de yönlendirme desenlerini de yalnızca tek komut ile düzenleme fırsatınız mevcut.

.htaccess dosyasına 301 yönlendirme kodunu ekleyerek kolayca yönlendirmeyi tamamlayabilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunuyor. Yönlendirme sürecine hakim değilseniz, bir uzman desteği almanız oldukça faydalı olacaktır. Buna ek olarak;

  • RewriteEngine on,
  • RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.eskidomain\.com,
  • RewriteRule (.*) http://www.yenidomain.com/$1 [R=301,L] kodunu dosyaya ekleyeceğiniz yönlendirmenin taslağı olarak kullanabilirsiniz.

Öte yandan yönlendirmeyi eklediğiniz yeri daha sonra kaybetmemeniz gerek. Aksi halde web sitesinin hizmet kesintisine yol açabilir.

WordPress ile 301 Yönlendirmesi

WordPress üzerinden 301 yönlendirmesi yapmak, sistemin getirdiği kolaylıklar sayesinde oldukça rahat. Aynı zamanda en SEO dostu yönlendirme yöntemlerinden biri. WordPress, yönlendirme için ihtiyacınız olan eklentileri kendiliğinden sağlıyor. Yoast SEO, Redirection, Rank Math gibi eklentiler ile işlemi tamamlayabilirsiniz. WordPress üzerindeki sol panelde Rank Math ‘i seçip daha sonra Yönlendirmeler seçeneğini seçtiğinizde 301 yönlendirmelerini yapabileceğiniz alanla karşılaşacaksınız. Yeni Ekle butonuna bastığınızda sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır. Buradan yönlendirme işlemini yapabilirsiniz.

rank math 301 yönlendirmesi

301 Yönlendirmesinin Faydaları

Günümüzde web siteleri ile ilgili gündeme gelen en önemli konu arama motorlarında verilen sıralamalar. Hedef kitleye ulaşabilmek amacı ile sıralamada yükselmek neredeyse zorunluluk halini almış durumda. Öyle ki, pek çok internet kullanıcısı ulaşmak istediği hizmeti arama motorlarında arattığı zaman ikinci sayfaya dahi geçmiyor. Hal böyle olunca web sitesinin ya da herhangi bir sayfasının sıralamada yerini kaybetmemesi oldukça önemli.

301 yönlendirmesi, ulaşılamayan ya da hata veren sayfaların ulaşılabilir hale gelmesini sağlıyor. Bu sayede sayfa SEO kapsamında gerilemekten kurtulmakta. Sayfanın kullanılabilir olması, standart ziyaretçilerin kaybının önüne geçmekte. Aynı zamanda siteyi ilk defa ziyaret eden kişilerin de sayfayı anında terk etmesi riskini ortadan kaldırıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

301 Yönlendirme Geri Alınabilen Bir İşlem mi?

301 kodu ile kalıcı olarak taşıdığınız sayfanın geri taşınması ve yeniden taşınması işlemi mümkündür. Bu süreçte yaptığınız işlemleri iptal ederek taşıma işlemi geri almış olursunuz.

302 Yönlendirme Nedir?

301 yönlendirme sayfanın kalıcı olarak taşınması iken 302 yönlendirme geçici yönlendirme işlemidir. Bu kodu kullandığınız zaman eski URL kaydedilmeye devam edilmekte ve arama motorları tarafından sayfa değişikliği geçici kabul edilmektedir. Yeni yönlendirme yapılan sayfa önbelleğe alınmaz ve kaydedilmez.

Windows Hosting 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Windows paketlerindeki config dosyası sayesinde yapabilirsiniz. Aynı zamanda Meta Tag ile de Windows sistemlerine 301 yönlendirmesi yapılabilir. Bu noktada kodu dosyaya eklemeniz yeterlidir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post

Wordpress Tema Yükleme

WordPress Tema YüklemeWordPress Tema Yükleme

WordPress tema yükleme işlemi WordPress web sitesine sahip olan kişilerin sitelerinin görünümlerini değiştirmek amacıyla yaptıkları bir işlemdir. Bir WordPress web siteniz varsa sitenizin sahip olduğu temadan sıkılabilirsiniz veya tema kaynaklı