SEO Bloğum Genel Web Sitesi Hızı SEO için Önemi Nedir?

Web Sitesi Hızı SEO için Önemi Nedir?

Web Sitesi Hızı SEO için Önemi Nedir

Web sitesi hızı SEO için önemli bir kavramdır. SEO çalışmaları hazırlanan web sitelerinin daha çok kullanıcı tarafından takip edilmesini ve trafiğin artmasını sağlamak için yapılırlar.

Ayrıca sitelerin daha çok kişi tarafından görülmesi veya tercih edilmesi Google arama motoru üzerinde de üst sıralara yerleşmesini sağlar.

Bu da SEO çalışmalarının başarılı olmasını sağlar. Ancak hazırlanan web sitenin hızının yavaş olması arama motoru optimizasyonu çalışmalarını engeller.

Çünkü yavaş açılan bir web sitesi kişilerin kalmayı istemediği bir web sitesi olur ve kişiler sayfaların açılmasını beklemek yerine o sayfadan çıkmayı tercih ederler. Bunun için SEO çalışmaları yapılırken web sitesinin hızlı olması yönünde de çalışmalar yapılır.

Site Hızını Ölçmek İçin Kullanılabilecek Araçlar

Web sitesi hızı artırma konusunda çalışmaların yapılabilmesi için öncelikle sitenin hızının ölçülmesi gerekir. Günümüzde web sitelerinin hızlarının ölçülmesi için geliştirilmiş ücretli ya da ücretsiz hız testi araçları vardır. Bu araçların siteye yüklenmesiyle hız ölçülüp site hızının artması yönünde çalışmalara başlanabilir.

Web site hızını ölçmek için kullanılabilecek programlar şunlardır;

Wb Site Hızı

Bu araçlar webmasterlerin site hızını test için kullandıkları araçlardır. Bu araçlarda hız sonuçları genellikle low, good ve medium şeklinde verilir. Good sonucu sitenizin performansının iyi olduğunu gösterirken medium sonucu sitenizin hız performansında eksik olduğunu gösterir. Sonucun low çıkması ise optimize işleminin yapılmadığını belirtir.

Sayfa Yüklenme Süresini Etkileyen Faktörler

Web site hızı farklı faktörlerin etkisiyle yavaşlar. Bunun için web sitenizin hızını artırmak için eğer bu faktörleri ortadan kaldırmanız gerekir.

Web site hızını etkileyen faktörler ve bu faktörlerin ortadan kalkması için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Hosting Seçimi: Kalitesiz olan hosting firmalarıyla çalışmanız durumunda site hızınız yavaşlar. Bunun için hosting kaynaklı hız sorunlarından kurtulmak için hosting firmanızı değiştirmelisiniz.
 • Yanlış Tema Kullanımı: Web sitelerinde kullanılan temalar sitenin yavaşlamasının asıl sebepleri arasında yer alır. Bunun için gereksiz css kod ve öğelerine sahip olmayan temaları seçmelisiniz.
 • Boyutu Büyük Görseller: Sitede bulunan görsel oranının fazla olması ve bu görsellerin boyutlarının büyük olması sitenin hızını yavaşlatır. Bu sebeple web sitenize eklediğiniz görselleri küçültmelisiniz.
 • Eklentiler: Web site ve sayfa hızınız yavaşsa ve eklenti kullanıyorsanız artık kullanmadığınız eklentileri kaldırın. Bu sayede sitenizi yavaşlatan bir faktörden kurtulabilirsiniz.
READ  SSL Hatası Nedir? SSL Hataları Nasıl Çözülür?

Bunlara ek olarak web sitenizin hızı gereksiz sosyal medya butonları, eski veritabanı kalıntıları, mobil uyumsuzluk ve tarayıcı önbelleği gibi faktörlerden dolayı yavaşlar. Bu faktörleri de ortadan kaldırırsanız hızlı bir web sitesine sahip olursunuz.

Web Sitesi Hızının Yavaş Olmasının Getirdiği Sorunlar

Web sitelerinin yavaş açılması kişilerin o sitelerden uzaklaşmasına neden olur. Ayrıca sitelerin yavaşlığı site sahipleri açısından da sorun teşkil eder.

Site sahiplerinin web sitelerinin yavaşlığı sebebiyle yaşadıkları sorunlar şunlardır;

 • Site sayfa hızınız yavaş olduğu için kişiler sitenizde uzun süre kalmaz. Bu da Google üzerinde daha az yer almanıza neden olur.
 • Google üzerinde sitenizin bulunma süresinin kısa olması daha az kişi tarafından tanınmanıza neden olur.
 • Sitenizi inceleyen kişi sayısı az olduğu için maddi açıdan kayıp yaşarsınız.
 • Siteniz yavaş olduğu için müşteri memnuniyetini kazanamazsınız.
 • Hızınızın yavaş olması sıralamada gerilerde yer almanıza dolayısıyla da SEO çalışmalarınızın başarısız olmasına neden olur.

Bu sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız web sitenizin performansını artıracak ve hız kazandıracak değişiklikleri yapmalısınız. Bu konuda teknik destek de alabilirsiniz.

Web Site Hızı Yararları

Web sitesi hızı düşük olması sizin için zararlı olduğu gibi hızın yüksek olması da yararlı bir durumdur.

Sitenizin hızını yükselterek sağlayacağınız yararlar şunlardır;

 • Google sıralamasında üste yerleşerek hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz.
 • Sitenizle daha çok kişiye ulaştığınızdan dolayı daha çok kişi tarafından tanınırsınız. Eğer ürün satışı yapıyorsanız daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.
 • Google botları tarafından sitenizin taranma işlemi daha hızlı olur.
 • Sitenizin hızlı olması arama motoru sıralamasında yükselmesini sağlayacağından SEO çalışmalarında başarılı olursunuz.
 • Sıralamanızı yükselterek rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.
 • Dönüşüm oranlarında artış yaşarsınız.

Bu yararları elde etmek istiyorsanız öncelikle web sitesi hız testi araçlarını kullanarak site hızınızı test edin. Hızın düşük olması durumunda da sitenizi yavaşlatan faktörleri ortadan kaldırarak site hızı optimizasyonunu başarıyla yapın.

Web Sitesinin Hızlı Olması SEO İçin Gerekli Mi?

Evet. SEO için web sitesinin hızlı olması gerekir. Çünkü SEO çalışmaları sitelerin hızlı olması ve Google aramalarında üst sıralara yerleşme amacıyla yapılır.

Web Sitesinin Hızı Test Araçlarıyla Tespit Edilir Mi?

Web sitenizin hızını hız test araçlarıyla test edebilirsiniz. %99 oranında doğru yanıt veren testler sayesinde sitenizin hızlanması için çalışmalar yapabilirsiniz.

Web Sitesinin Hızlı Olması Maddi Açıdan Yararlı Mıdır?

Sahip olduğunuz web sitesinin hızlı olması daha çok kişinin sitenize ulaşmasını sağladığı için size maddi yarar sağlar. Çünkü sitenize hızlı ulaşan kişiler daha çok alışveriş edebilirler.

[Toplam: 2 Ortalama: 3]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post