SEO Bloğum Genel Google Bağlantı Reddetme Aracı (Disavow Tool)

Google Bağlantı Reddetme Aracı (Disavow Tool)

Google Bağlantı Reddetme Aracı

Google bağlantı reddetme işlemi web site sahiplerinin zaman zaman gerçekleştirmek zorunda kaldıkları işlemdir. Bu işlem web sitelerinden alınan bağlantıların zararlı olduklarının tespit edilmesi sayesinde kullanılır.

Ancak normal şartlarda bağlantıların zararlı olduklarının tespit edilmesi ve engellenmesi zordur. Bu sebeple Google tarafından bir reddetme aracı olan Disavow Tool geliştirilmiştir. Bu araç Google üyeliği ve Google Search Console sayesinde kullanılabilen ve sitelere zarar verme özelliği olan bağlantıların engellenmesini sağlayan araçtır.

Bu araç sayesinde site sahipleri aldıkları zararlı backlinkleri Google’a ileterek Google tarafından engellenmesini sağlayabilirler.

Disavow Tool Aracı Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Google bağlantı reddetme aracı web site sahiplerinin işlerini kolaylaştıran bir araçtır. Bu araç sayesinde spam olan veya zararlı olan backlinklerden kurtulmaları mümkün olur. Ancak bu aracın kullanılması için bazı durumların gerçekleşmesi gerekir.

Disavow Tool aracın kullanıldığını durumlar şunlardır;

 • Sitenize Google tarafından ceza verildiğinde
 • Sitenize çok sayıda spam bağlantısı geldiyse
 • Web sitenize, sitelerden link aldığınızda ve bu linklerin zararlı olduğunu düşündüğünüzde
 • Sitenizde gerçekleştirdiğiniz işlemlerden dolayı

Bu durumları yaşadığınızda sitenizin zarar görmemesi ve google tarafından daha büyük ceza almaması amacıyla Disavow Tool’u kullanabilirsiniz. Bu sayede sitenize zarar verecek linkleri engelleyebilirsiniz.

Zararlı Olan Backlinklerin Tespit Edilmesi

Google bağlantı reddetme işlemini gerçekleştirebilmeniz için yapmanız gereken sitenizde bulunan zararlı backlinkleri tespit etmektir. Bu link tespiti işlemini eğer aldığınız backlink çok fazla ise kendi imkanlarıyla yapmanız zordur. Bu sebeple zararlı backlink tespiti için geliştirilmiş olan araçlardan yararlanabilirsiniz.

Zararlı backlinkleri tespit etmek için kullanabileceğiniz araçlar şunlardır;

 • Moz
 • Majestic Seo
 • Bing Site Explorer
 • Google Webmaster Tools
 • Netpeak Checker

Bu araçlardan birisini kullanarak zararlı olan veya spam durumundaki bağlantıları tespit edebilirsiniz. Bu linkleri tespit ettikten sonra .txt uzantısına sahip bir dosya oluşturarak tespit ettiğiniz linkleri bu dosyaya yazın. Sonrasında ise bu dosyayı disavow tool aracına yükleyerek Google’ın linkleri engellemesini sağlayın.

READ  Canonical URL Nedir? Nasıl Kullanılır?

Disavow Tool Aracı Nasıl Kullanılır?

Google bağlantı reddetme aracını aldığınız bağlantıları reddetmek istiyorsanız kullanabilirsiniz. Ancak aracı kullanmadan önce zararlı olan backlinkleri tespit ederek bir txt uzantılı dosya oluşturmanız gerekir.

Sonrasında da bağlantı aracını şu adımları gerçekleştirerek kullanabilirsiniz;

 • Google hesabınızla Google Search Console giriş yapın. Ardından Disavow Tool aracına geçin.
 • Açılan sayfada bağlantıları reddetme bölümünden web sitenizi seçin. Bağlantıları reddetme butonuna tıklayın
Google Bağlantı Reddetme
 • Daha sonra zararlı backlinkler için oluşturduğunuz dosyayı seçin ve Dosya Seç bölümünü kullanarak yükleyin.
Google Bağlantı Reddetme Listesi Yükleme
 • Yükleme işleminin ardından Gönder butonuna tıklayın. Bu sayede dosyanız Google’a gönderilir. Bu aşamadan sonra Google tarafından tarama yapılıp linklerin engellenmesini beklemeniz gerekir. Google tarafından tarama yapılması hemen gerçekleşir ancak linklerin reddedilmesinin onaylanması birkaç hafta sürebilir.

Google Bağlantı Reddetme Aracının Sağladığı Yararlar

Zararlı backlink gönderimleri genellikle rakip sitelerin negatif SEO faaliyetleri sebebiyle yaşanır. Negatif SEO’ya maruz kaldığınızda pek çok sıkıntıyı yaşayabilirsiniz. Ancak Google üyeliğiniz sayesinde kullanacağınız bağlantı reddetme aracı ise bu sıkıntılardan kurtularak birçok avantajı da elde edebilirsiniz.

Disavow aracını kullanarak elde edeceğiniz avantajlar şunlardır;

 • Web sitenize gönderilen zararlı linklerden kurtulursunuz.
 • Sitenizin Google tarafından cezalandırılmasına engel olursunuz.
 • Aracı ücretsiz olarak kullanıp para ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Size zararlı link gönderen siteleri tespit edebilirsiniz.
 • Zararlı backlinkler sayesinde Google sıralamasından düşmekten kurtulursunuz.
 • Web sitenize gönderilen zararlı linklerin neden olacağı güvenlik açıklarına engel olmuş olursunuz.

Bu faydalardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey zararlı olan linkleri tespit ederek aracın bu linkleri engellemesini sağlamaktır.

Google Zararlı Backlinklerin Reddedilmesini Ne Zaman Onaylar?

Google zararlı backlinklerin taramasını hızlı bir şekilde yapar ancak linklerin reddedilmesi Google’ın yoğunluğuna bağlı olarak birkaç hafta sürer.

Bağlantı Reddetmek İçin Hazırlanan Dosya Nasıl Olmalıdır?

Zararlı backlinklerin yer aldığı ve kendiniz oluşturduğunuz dosyanın uzantısı .txt olmalıdır. Aksi takdirde Disavow Tool’a yükleme konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Zararlı Olan Linklerin Reddedilmesi Zorunlu Mu?

Hayır, zararlı olduğunu düşündüğünüz linkleri reddetmeniz zorunlu değildir. Ancak bu linkler sebebiyle karşılaşacağınız olumsuzlukları göze almanız gerekir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post