SEO Bloğum Genel Canonical URL Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canonical URL Nedir? Nasıl Kullanılır?

canonical url nedir

Web sitelerinin SEO çalışmaları, pek çok farklı yöntemlerle sürdürülür. Bunlardan birisi de canonical URL adı verilen bir URL şeklidir. “Canonical URL nedir?” diye araştırma yaptığınızda karşınıza birçok farklı tanım çıkacaktır. Bunun sebebi, canonical URL’i oluşturan farklı parçaların olmasıdır. Fakat en basit tanımını gördüğünüz zaman bu URL biçiminin ne olduğunu tam anlamıyla kavramanız mümkün olacaktır.

Canonical URL Nedir?

“Canonical URL nedir?” sorusunun en kısa cevabı, bir web sitesinin ziyaretçilerini asıl yönlendirmek istediği URL’i belirtmek için koyduğu HTML elementi olarak verilebilir. Tek bir web sayfası için birden fazla URL olduğu zamanlarda kullanılan canonical etiketi sayesinde kullanıcıların yanlış sayfalara erişimi engellenir. Çünkü bu tür bir yanlışlığın önüne geçilmediği zaman, kopya içerik adı verilen bir problem meydana gelir.

Kopya içerik problemi, aynı web sitesine yönlendiren birden fazla içerik olduğu zaman arama motorlarının kafasını karıştıran probleme verilen isimdir. Örneğin “www.site.com” adresi ile “site.com” adresi bizim için aynı web sitesini işaret etse de temelde iki farklı adrestir. Bu web sitesi içerisindeki içeriklerin URL’i, hangi adresin canonical olduğuna göre değişiklik gösterecektir. Örneğin, “www.site.com/içerik1.php” ile “site.com/içerik1.php” şeklindeki iki URL bizim gözümüze aynı gözükür. Fakat Google gibi arama motorları hangisini daha yukarıda göstereceğini bilemez.

Hangi Durumlarda Canonical Etiketi Kullanılır?

“Canonical URL nedir?” sorusunu kısaca cevapladıysak şimdi daha da ayrıntılı konulardan bahsedebiliriz. Canonical URL etiketini kullanmamız gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlar yukarıda özetle bahsedilmiş olsa da şu şekilde açıklanabilir:

  • Web sitesinde http:// ve https:// gibi iki farklı şekilde başlayan linkler olduğu durumlarda,
  • Web sitesinin www ile başlaması ve başlamaması gibi durumlarda
  • Mobil arayüzü için farklı bir URL’e bağlanılması gereken durumlarda
  • Web sitesinde yer alan içeriklere farklı kategorilerden de erişim sağlanabildiği durumlarda canonical URL kullanmanız gerekebilir.

Canonical URL etiketi kullanarak web sitenizin “asıl” URL’ini belli edebilirsiniz. Böylece Google gibi arama motorları, hangi içeriklerinizin indekslenmesi gerektiğini bilirler. Ayrıca canonical URL, SEO için de oldukça önemli bir noktadır. Zira arama motorlarına hangi sayfanın asıl sayfa olduğunu belirtmek, sitenizin trafiğini tek bir noktaya bağlayarak arama sonuçlarında yukarıya çıkmanızı sağlar.

Kopya içerikler, bazı durumlarda web sitesi sahiplerine ceza olarak geri dönebilirler. Çünkü arama motorları bu içeriklerin spam olduğunu düşünerek kullanıcılarını korumak ister. Ayrıca arama sonuçlarında aynı web sitesi için birden fazla içerik yönlendirmesi çıkması da rekabet açısından hoş bir durum olmaz.  

Canonical Etiketi Nasıl Kullanılır?

Canonical etiketini kullanmanın farklı yöntemleri vardır. Bütün bu yöntemler, “Canonical URL nedir?” sorusunun cevabını anladığınızdan emin olduktan sonra dikkate almanız gereken yöntemlerdir. Çünkü doğru canonical etiket kullanımı, web sitenizin SEO performansını oldukça arttıracak ve sizi de korumaya alacaktır.

READ  Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

Web sitenizin HTML kodlarının en üst kısmında yer alan meta etiketler kısmında ‘rel=”canonical”’ kullanılarak her canonical URL’e teker teker yer verilmelidir. Örneğin “içerik1” adını verdiğimiz içerik sayfasına “site.com” adresinden değil de “www.site.com” adresinden ulaşmak istiyoruz. Bu durumda web sitesinin HTML kodları içerisindeki <head> etiketinin altında yer alan meta etiket kısmı şu şekilde gözükür:

  • <link rel=”canonical” href=”https://www.site.com/içerik1.php”>

Bu etiket, web sitenizde yer alan içeriğin tercih edilen versiyonunun belirtilen link olduğunu gösterecektir. Böylece Google, kopya içerik tespiti yaparken herhangi bir hataya düşmez. Ve sizin web sitenizin tercih edilen versiyonunu göz önünde bulundurur.

“Canonical URL nedir ve nasıl uygulanır?” sorusuna yanıt olarak verilebilecek tek yöntem bu değildir. Bunun dışında WordPress gibi çeşitli firmalar aracılığıyla kurulan web sitelerde HTML kodlarıyla teker teker uğraşmak gerekmemektedir. Çünkü bu işi sizin yerinize yapan bazı eklentiler mevcuttur. WordPress eklenti marketine girerek canonical URL etiketlerini kolayca yerleştirebileceğiniz eklentileri bulabilirsiniz.

canonical url location checker

Canonical URL Nasıl Tespit Edilir?

“Canonical URL nedir?” konusunda yeterince bilgi sahibiyseniz bu etiketi artık sizler de web sitenize ekleyebilirsiniz. Bu sayede arama motorlarına doğru yolu göstermiş olursunuz. Peki canonical URL nasıl tespit edilir? Bir sayfanın canonical URL etiketi olup olmadığını kontrol etmek ve arama motorlarının hangi sayfayı indexlemesi gerektiğini öğrenmek için çeşitli yollar vardır. En basit yöntemiyle canonical URL location checker isimli siteden yararlanabilirsiniz.

Bunun dışında ayrıntılı olarak yardım alabileceğiniz Screaming Frog adı verilen bir SEO yardımcısı mevcuttur. Screaming Frog, genel anlamda SEO konusunda web sitenizi geliştirmek için faydalanabileceğiniz bir araçtır. Ayrıca Disney, Shazam, DELL gibi pek çok marka da bu araçtan yararlanmaktadır. Bu ikisi bu konuda oldukça yaygın olarak kullanılan araçlardandır. Elbette piyasada yer alan diğer SEO yardımcı araçlarından da bu konuda destek almanız mümkündür. Chrome gibi birçok tarayıcının web marketinde yer alan eklentiler de canonical URL tespit etmenizi sağlayacaktır. Bu seçenekler arasında kendiniz için en kolay olanını seçip işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Canonical URL Kısaca Nedir?

Aynı web sitesi içerisinde farklı sayfalarda yer alan içeriklerden hangisinin asıl içerik olduğunu göstermek için kullanılan etikettir.

Canonical URL SEO’yu Engeller mi?

Arama motoru algoritmaları, bir web sitesinde aynı sayfaya yönlendirme yapan linklerden hangisini öne çıkartmaları gerektiğini bilemezler. Bunun için web sitenizde yaptığınız SEO çalışmalarında Canonical URL çok önemli bir noktadır.

Yoast SEO ile Canonical URL Etiketi Kullanılır mı?

Yoast SEO da WordPress içerisinde yer alan eklentilerden birisi olup sizin SEO çalışmalarınıza yardımcı olur. Eklentinin gelişmiş ayarlar kısmından Canonical URL bölümünü kontrol ederek tercih ettiğiniz URL’e yönlendirme yapılmasını sağlayabilirsiniz.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post